Czy ruch jest niezbędny, aby schudnąć?
Wbrew szeroko rozpowszechnionej „ludowej mądrości”: Jedz mniej, ruszaj się więcej, działania te nie są jednakowo istotne. Czy ruch jest niezbędny, aby schudnąć? Ruch i aktywność fizyczna wspierają i przyspieszają odchudzanie, jednak kluczem do pozbycia się nadmiaru tkanki tłuszczowej jest trwała zmiana sposobu odżywiania.
Dowiedz się więcej: Jak rozpocząć odchudzanie przy dużej nadwadze
Ważne: Jeżeli naprawdę chcesz wygrać z otyłością, skup się na tym, co ją w pierwszej kolejności spowodowało: niezdrowa dieta i niewłaściwe nawyki żywieniowe.
Czy ruch jest niezbędny, aby schudnąć?
Badania dostarczają różniących się nieznacznie wyników, jednak „waga” sposobu odżywiania w zestawieniu z aktywnością fizyczną oscyluje w okolicach 90%/10%.
Co więcej, wraz z upływem lat i naturalnym spowalnianiem metabolizmu, znaczenie diety w procesie odchudzania systematycznie rośnie.
Pułapka nagradzania za spalone kalorie
Uważaj na pułapkę nagradzania samego siebie za spalone kalorie. Nawet najbardziej doświadczeni „weterani” odchudzania z reguły mocno zawyżają deklarowaną ilość spalonych podczas ćwiczeń kalorii. A jednocześnie drastycznie zaniżają szacowaną kaloryczność spożywanych przez siebie potraw.
Wydaje Ci się, że spożywasz dziennie około 2500 kcal? Najprawdopodobniej jest ich o ponad 30% więcej. Oceniasz, że spaliłeś na rowerze 1000 kcal? Prawie na pewno było to poniżej 800 kcal.
Aplikacje wysiłkowe dla sportowców (np. Endomondo) i śledzące spalanie kalorii, a także ułatwiające planowanie posiłków (np. MyFitnessPal) znacznie zwiększają precyzję pomiarów. Jednak i one bywają niedokładne.
Matematyka nie kłamie – jeśli w ciągu godziny przebiegłeś 11 km i spaliłeś dzięki temu 850 kcal, nie pozwól sobie na nagrodę w postaci 2 łyżek stołowych masła orzechowego. Albo 2 pączków z nadzieniem…. W najlepszym razie wyjdziesz na remis ze swoimi kaloriami.
Jaki rodzaj treningu jest najlepszy na odchudzanie?
Potraktuj sport i aktywność fizyczną nie jako główną metodę odchudzania, a raczej jako sposób na przyspieszenie utraty wagi. Priorytetem będzie zmiana nawyków żywieniowych, a także ograniczenie liczby spożywanych kalorii.
To niezwykle ważne; stare jak świat powiedzenie, że nie da się prześcignąć złej diety, wydrukuj i porozklejaj w widocznych miejscach 🙂
Aby rozpocząć spalanie tłuszczu, skup się na zwiększeniu ogólnej aktywności fizycznej w ciągu całego dnia (chodzenie przy każdej możliwej okazji, pozycja stojąca zamiast siedzącej, schody zamiast windy, parkowanie w oddaleniu od pracy, itd.)
A docelowo – kiedy poprawisz już formę i podniesiesz poziom aktywności – dodaj także ćwiczenia siłowe służące zwiększaniu masy mięśniowej.
Dowiedz się więcej: Zimny prysznic na odchudzanie
Spalanie tłuszczu poprzez chodzenie
Twój poziom aktywności fizycznej jest obecnie na dramatycznie niskim poziomie? Doskonałym sposobem na przyspieszenie spalania tłuszczu jest codzienne chodzenie.
Godzinny spacer w średnim tempie umożliwi Ci spalenie dodatkowych 200 kalorii. W skali tygodnia oznaczać to będzie 1500 ekstra spalonych kalorii.
Pamiętaj przy tym, że chodzenie – w odróżnieniu od intensywnego wysiłku kardio (biegi, interwały, itd.) – nie wywołuje efektu zwiększonego apetytu. Korzystnie wpływa też na jakość snu, która z kolei przyczynia się do zwiększenia tempa spalania tłuszczu w nocy.
Chodzenie nie obniża ogólnego poziomu aktywności w ciągu dnia i nie naraża Twoich stawów, ścięgien i mięśni na urazy w stopniu takim, jak np. bieganie. Zwłaszcza, jeśli Twoja obecna aktywność fizyczna pozostawia wiele do życzenia.
Zwiększaj z czasem dystans i tempo spacerów, a także wybieraj coraz trudniejszy teren (np. podejścia, zejścia, piaszczyste nawierzchnie, itd.). Zaobserwujesz niesamowite, całkowicie zaskakujące efekty dla Twojego odchudzania.
- podręcznik Schudnij po 50
- e-kurs Schudnij Skutecznie