OMAD, czyli jeden posiłek dziennie
Hasło ‘1 posiłek dziennie’ może brzmieć nieco ekstremalnie, ale w rzeczywistości jest to bajecznie prosty, dający mnóstwo satysfakcji schemat odżywiania. OMAD to okno żywieniowe szerokości 1 posiłku, trwające ok. 1 godziny, w trakcie którego zjadamy 2-2,5 dania. Z korzyścią dla zdrowia i szczupłej sylwetki.
Spis treści
- OMAD – definicja
- Korzyści OMAD
- #1. Łatwy deficyt kaloryczny
- #2. Przyjemność z jedzenia
- #3. Oszczędność czasu
Czym jest OMAD?
Jeden posiłek dziennie – znany także jako OMAD (ang. One Meal A Day) to schemat odżywiania, w którym jesz tylko raz w ciągu całego dnia.
Przez pozostałą część doby zachowujesz całkowity post. Nie jesz nic i pijesz tylko takie napoje, które nie zawierają kalorii: wodę, czarną kawę, czarną i zieloną herbatę i wszelkiego rodzaju parzone zioła.
Przy czym 1 posiłek nie oznacza tylko jednego talerza/miski jedzenia. Chodzi raczej o skupienie 2-3 dań w trakcie okna żywieniowego szerokości nie 6, czy 4 godzin ale – dla uproszczenia – 1 godziny.
Konkretną godzinę posiłku najlepiej jest dopasować do trybu pracy, rozkładu dnia, itd. Jednak godziny popołudniowe sprawdzą się najlepiej: 16, 17, 18, itd.
Korzyści OMAD
1 posiłek dziennie to szczególna postać okna żywieniowego. Korzyści OMAD są więc oczywiste: głód pod kontrolą, obniżenie poziomu insuliny, efektywne spalanie tłuszczu, podniesienie sprawności mózgu, itd.
Dowiedz się więcej: Intermittent fasting
Ale kiedy od rana NIE myślisz o jedzeniu, nie czujesz głodu, a Twoja głowa wchodzi na wysokie obroty, pojawiają się są także inne, całkiem specjalne korzyści jedzenia raz dziennie.
#1. Łatwy deficyt kaloryczny
Aby skutecznie spalać tkankę tłuszczową, niezbędny jest deficyt kaloryczny. Czyli ujemny bilans pomiędzy energią z pożywienia, a energią wydatkowaną.
Co jest łatwiejsze: pominąć śniadanie, pominąć obiad i zaplanować jeden duży, smaczny, sycący posiłek, mieszczący się w limicie kalorycznym? Ze świadomością że najesz się do syta?
Czy może jeść od przebudzenia do zaśnięcia, 4-5 posiłków + przekąski, z duszą na ramieniu liczyć kalorie i za każdym polegać na silnej woli, aby nie zjeść za dużo i nie wyskoczyć z deficytu? W ten sposób zaliczasz wpadkę za wpadką.
Mózg człowieka jest jak dziecko, potrzebuje jasnych, prostych zasad 😊
OMAD najprostszy ze wszystkich sposobów na utrzymanie deficytu kalorycznego.
#2. Przyjemność z jedzenia
Wszyscy chcielibyśmy mieć przyjemność z jedzenia i nigdy nie wstawać od stołu z uczuciem niedosytu.
Z drugiej jednak strony – dokładnie wiemy, co się dzieje, gdy przestajemy kontrolować to co jemy.
Biorąc to wszystko pod uwagę, OMAD jest jak zbawienie.
Od samego rana jesteśmy spokojni i skupieni na pracy; wiemy przecież, że po południu czeka na nas fajny, smaczny posiłek.
Czysta przyjemność z jedzenia.
#3. Oszczędność czasu
Kiedy jesz 4-5 posiłków (+ kanapki do pracy), w ciągu całego dnia poświęcasz mnóstwo czasu na jedzenie. Na gotowanie, krojenie, zmywanie, nakrywanie, wyciąganie, chowanie, itd, itp.
Dowiedz się więcej: OMAD przykładowe menu (YT)
Zamiast skupić się na czymś konstruktywnym – myślisz non-stop o żarciu i pod byle pretekstem krążysz dookoła lodówki.
Ale wyobraź sobie prostą zasadę: jesz od 18.00 do 19.00, a na przygotowanie posiłku nie przeznaczasz więcej niż 20 minut.
Wówczas przygotowanie jedzenia staje się przyjemnym rytuałem. Takim, który zajmuje niewiele czasu i zawsze kończy się obfitym, smacznym posiłkiem.
Dzięki OMAD zaoszczędzisz czas i uwolnisz głowę od ciągłych myśli o jedzeniu!
- podręcznik Schudnij po 50
- e-kurs Schudnij Skutecznie