OMEGA-3 kwasy tłuszczowe
Wielonienasycone kwasy tłuszczowe są ważnym budulcem dla komórek całego ciała i regulatorem kluczowych procesów zachodzących w organizmie. Optymalnym źródłem kwasów tłuszczowych jest zróżnicowana, bogata w zdrowe tłuszcze dieta. Ważna jest także odpowiednia proporcja kwasów Omega-3 oraz Omega-6 w diecie.
Kwasy nienasycone
W przeciwieństwie do kwasów nasyconych, które organizm potrafi wytwarzać we własnym zakresie, kwasy tłuszczowe nienasycone nie podlegają syntezie w organizmie człowieka. Należy je więc dostarczyć sobie wraz z pożywieniem.
Do grupy kwasów wielonienasyconych zaliczamy m.in. kwasy tłuszczowe Omega-3 oraz Omega-6.
Właściwości Omega-3
Kwasy Omega-3 wykazują działanie antynowotworowe (m.in. rak piersi, rak prostaty), wspomagają optymalne funkcjonowanie mózgu i prawidłową pracę narządów wzroku.
Wspierają także funkcje serca, mają działanie antyzapalne, poprawiają odporność, wzmacniają kości, stawy, skórę i włosy.
Rodzaje Omega-3
Wyróżniamy następujące rodzaje kwasów:
Kwas EPA
Zapobiega chorobom serca, ma naturalne działanie antyzapalne. Znajduje się tłustych rybach morskich, takich jak makrela, łosoś i sardynka, w skorupiakach oraz w owocach morza.
Kwas DHA
Budulec komórek mózgowych, niezbędny dla układu nerwowego, zmysłu wzroku i jako składnik błony komórkowej. Występuje w rybach, owocach morza, w algach (np. spirulina) oraz w jajkach.
Kwas ALA
Przyspiesza metabolizm, obniża poziom glukozy, poprawia kondycję skóry i włosów. Pochodzi ze źródeł roślinnych, znajduje się w nasionach chia, w pestkach, orzechach oraz w oleju lnianym.
Kwasy Omega-6
Kwasy Omega-3 oraz spokrewnione z nimi kwasy Omega-6 powinniśmy spożywać w idealnej proporcji 1:1.
W standardowej diecie bogatej w produkty przetworzone i chemicznie utwardzane tłuszcze roślinne proporcja ta wynosi jednak 1:15, a nawet 1:30 na korzyść Omega-6.
Niewłaściwe proporcje kwasów ujawniają prozapalne właściwości Omega-6 i ich negatywny wpływ na układ krążenia i na pracę serca.
Dowiedz się więcej: Jak gotować, aby schudnąć
Aby przywrócić naturalną równowagę kwasów Omega, wytnij z diety margarynę i „miksy” do smarowania pieczywa.
Do minimum ogranicz także przemysłowe oleje roślinne (np. rzepakowy i słonecznikowy).
- podręcznik Schudnij po 50
- e-kurs Schudnij Skutecznie