wróć do bloga
Odżywianie

Cudowna dieta, Twój największy wróg

Cudowna dieta, Twój największy wróg

Dlaczego cudowna dieta to Twój największy wróg? Dlaczego diety w ogromnej większości nie działają? Z punktu widzenia skuteczności odchudzania, hasło ‘cudowna dieta’ powinno raz na zawsze zniknąć ze słownika każdego faceta. Zwłaszcza, jeśli raz utraconych, nadmiarowych kilogramów nie chciałbyś odzyskać z powrotem.

Czym jest dieta?

Słownikowo, dieta to nic innego jak sposób odżywiania. Jednak w potocznym języku – kiedy rozmawiamy o odchudzaniu – kojarzymy ją raczej z cudownym eliksirem, magiczną sztuczką, która szybko i bezboleśnie pomoże nam odwrócić lata niezdrowych nawyków żywieniowych i braku aktywności fizycznej.

Dieta-cud skończy się pełnym sukcesem, pozbędziesz się niechcianego tłuszczu, osiągniesz dawną lub nową, wymarzoną fizyczność, a następnie bezkarnie wrócisz na stare tory. To właśnie taka dieta jest Twoim największym wrogiem.

Czym charakteryzuje się 'cudowna’ dieta?

Przede wszystkim ma nazwę. Im bardziej egzotyczną, tym bardziej dieta wydaje się przełomowa i warta wypróbowania. Dieta Atkinsa, dieta Dąbrowskiej, paleo, keto, kapuściana, jajeczna, a nawet kiwi. Każda w kilku odmianach i wariantach, przebadana klinicznie i świetnie udokumentowana. A tysiące zagorzałych fanów dostarczy Ci niezliczonych dowodów na jej niepowtarzalną skuteczność, gdybyś miał jeszcze jakiekolwiek wątpliwości.

Czym jeszcze? Z definicji każda dieta zakłada mniej lub bardziej restrykcyjne ograniczenia, eliminujące wybrane makroskładniki (węglowodany, tłuszcze, czasem obydwie grupy jednocześnie) lub całe grupy pokarmów (odzwierzęce, poddane obróbce termicznej, itd.) z naszego menu. Niezależnie od tego, dla skuteczności każdej diety kluczowe jest także stworzenie deficytu kalorycznego, czyli ujemnego bilansu pomiędzy kaloriami przyjmowanymi i wydatkowanymi przez organizm.

W telegraficznym skrócie:

Cudowna dieta oznacza wyrzeczenia i ograniczenia. Zakłada także tymczasowość.

Dlaczego cudowne diety nie działają?

Największy zarzut wobec każdej cudownej diety dotyczy jej z góry zakładanej okresowości. Bycie na diecie niejako z definicji zakłada, że dieta (a wraz z nią – nieznośne restrykcje) kiedyś się skończy. Jeśli przechodzisz na dietę, zakładasz że w końcu z niej wyjdziesz, prawda?

A co potem? Jak pokazują statystyki, w ponad 97% przypadków restrykcyjne odchudzanie poprzez diety kończy się efektem jo-jo i powrotem do wagi wyjściowej. I to najczęściej z nawiązką.

Czyli kolejna osobista porażka i obniżenie – i tak dołującej już – samooceny. Wzmocnienie obrazu samego siebie jako otyłego faceta; takiego jakich wielu dookoła. A jeśli właśnie tak właśnie na siebie patrzysz, Twoje szanse na schudnięcie wynoszą okrągłe 0%.

Być może pomyślisz sobie, że to tylko słowa. Pamiętaj jednak, że sposób w jaki traktujesz siebie samego, jak się postrzegasz i jak motywujesz się do działania, to absolutnie kluczowa rzecz.

Dowiedz się więcej: Czy ruch jest niezbędny, aby schudnąć?

Jaka dieta jest najlepsza dla Ciebie?

Często słyszymy, że najlepsza dieta to ta, którą będziesz stosował do końca życia. I że nie ma dwóch identycznych osób, a każdy powinien wydeptać swoją własną ścieżkę na drodze do odchudzania.

Oczywiście, o ile w tym drugim zdaniu jest wiele racji, to pierwsze jest całkowicie nieprawdziwe.

Co to w ogóle znaczy, że najlepsza dieta to ta, którą będziesz stosował do końca życia? Może to taka dieta, na którą ochotę ma nasz ogłupiony cukrem i przetworzonymi węglowodanami organizm? Może makaron, pizza, pieczywo, banany i coś słodkiego na deser?

Dowiedz się więcej: Dlaczego warto schudnąć

Zamiast dożywotniej diety, wyobraź sobie raczej swój nowy sposób odżywiania; taki, który jest dla Ciebie możliwy do utrzymania bez ciągłego katowania się, bez wyrzeczeń, bez bohaterskiego odmawiania sobie nawet najmniejszych kulinarnych przyjemności.

Intermittent fasting i ograniczenie węglowodanów

Zachęcam Cię gorąco, abyś rozpoczął swoją przygodę z intermittent fasting, czyli z oknem żywieniowym. Efekty będą piorunujące i już nigdy nie wrócisz do schematu 5-6 posiłków dziennie (+ podjadanie pomiędzy).

Dowiedz się więcej: Intermittent fasting

Drugim filarem Twojego nowego sposobu odżywiania będzie eliminacja cukru i ograniczenie węglowodanów.

Dowiedz się więcej: Dieta keto – zasady

Wymagać będzie to od Ciebie wdrożenia zdrowych nawyków. Tak, abyś nie musiał codziennie zastanawiać się, co i kiedy zjesz. Zdrowe odżywianie będzie dla Ciebie czymś normalnym i automatycznym.

Zadbać będziesz musiał o zdrowy sen (co najmniej 7 godzin na dobę), obniżenie stresu i o prawidłowe nawodnienie (2 litry wody w ciągu dnia).

Ale zanim zbudujesz nowe nawyki, zmienić będziesz musiał swoje bezpośrednie otoczenie. Pozbędziesz się z szafek i z lodówki słodyczy, przekąsek i słodkich napojów. W Twojej kuchni pojawić musi się prawdziwe, nieprzetworzone jedzenie. Ze szczególnym naciskiem na warzywa, owoce i pozostałe zdrowe źródła białka, tłuszczów i węglowodanów.

Polityka prywatności realizacja strony www: Rock The Web